Aska-SevDaLi-Fm ForumLari

Flatcast Hazir Tema Yardim Güzel Sözler fcp Li temalar.
 
AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Bulmaca Gibi Bir Mail,Cozun Bakalim
Ptsi Ara. 29, 2008 6:03 am tarafından afraze16

» Evham bir hastalık mıdır?
Ptsi Ara. 29, 2008 5:49 am tarafından afraze16

» 24 SAAT ICINDE VUCDUMUZDA NELER OLUYOR
Ptsi Ara. 29, 2008 5:47 am tarafından afraze16

» yolculuk sırası
Ptsi Ara. 29, 2008 5:33 am tarafından afraze16

» Düz Mantık....‏
Ptsi Ara. 29, 2008 5:28 am tarafından afraze16

» ACILAR DENIZI
Ptsi Ara. 29, 2008 5:16 am tarafından afraze16

» Korkuyorum Aşktan
Ptsi Ara. 29, 2008 5:16 am tarafından afraze16

» Bekle Beni..! Mutlaka Bekle..!
Ptsi Ara. 29, 2008 5:13 am tarafından afraze16

» İyinin ve kötünün yüzü..
Ptsi Ara. 29, 2008 5:04 am tarafından afraze16

Istatistikler
Toplam 29 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: ACEMKIZI44

Kullanıcılarımız toplam 1024 mesaj attılar bunda 445 konu
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 11 kişi C.tesi Haz. 24, 2017 6:38 am tarihinde online oldu.
En iyi yollayıcılar
afraze16
 
Admin
 
cantanem.gonul
 
dolunayyy
 
immortal
 
*Aska_SevDaLi*
 
murat
 
((..Mehmet..))
 
*Naime*
 
maxma
 
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Anket
:..Dost SiteLer..:
Aska-SevDaLi-Fm

Paylaş | 
 

 24 kasım ögretmenler günü

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
afraze16
ÖzeL Üye
ÖzeL Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 395
Kayıt tarihi : 01/10/08
Yaş : 44
Nerden : yüreğimin götürdüğü yerden

MesajKonu: 24 kasım ögretmenler günü   Ptsi Kas. 24, 2008 6:08 am

Ö retmenler Günü hakkında genel bilgi
Ö retmen; ö retme işini görev edinen kişiye denir. Ö retmenlik bir meslektir. Kişinin ö retmen olabilmesi için ö retmen yetiştiren bir okulu bitirmesi gerekir. İlkokullarda ö retmen Sınıf Ö retmenidir. Sınıfın bütün derslerini aynı ö retmen okutur. Ortaokul ve Liselerde ders ö retmenli i vardır. Meslek okullarında dersler özel şekilde yetiştirilmiş meslek ö retmenleri tarafından işlenir.
Eskiden ö retmene "Muallim", ö retmen yetiştiren okula da "Muallim Mektebi" denirdi. Ülkemizde ö retmen okulu ilk kez 16 Mart 1848'de açıldı.
Osmanlı İmparatorlu u döneminde e itime ve ö retime önem verilmiyordu. Az sayıda okul vardı cumhuriyetin ilanıyla birlikte yurdumuzun her yanına yeni yeni okullar açıldı. Okul ça ında olanlar bu okullarda okumaya başladı.
******, e itimin, ö retimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta oldu umuz Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı. Halkın yeni harfleri kısa sürede ö renip daha çok yurttaşın okur - yazar olmasını sa lamak amacıyla yo un bir çalışma başladı. Okuma - yazmayı yaygınlaştırmak için okul ça ı dışındaki yurttaşlara okuma - yazma ö reten okullar açıldı. Bunlara Millet Mektepleri adı verildi.
******, Ulus Okulları dedi imiz Millet Mektepleri'nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptı ı toplantıda Ata'ya Ulus Okullar Başö retmenli i sanını verdi. 24 Kasım ******'ün Millet Mektepleri Başö retmenli ini kabul etti i gündür.
Ö rencileri, ö retmenleri, okulu çok seven ****** yurt gezilerinde okullara u rardı. Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Ö rencilere sorular sorardı. Ö retmenlerle konuşur, her yerde ö retmenli in üstün bir meslek oldu unu anlatırdı.
******, ö retmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Yurdumuzun düşman tarafından paylaşıldı ı sırada ö retmenler Ö üt Kurulları oluşturarak halka ulusal ba ımsızlık, Ulusal Kurtuluş Savaşı düşüncelerini yayıyordu. Ö üt Kurulları dışında ö retmenler 14 e itim kuruluşu ile birlikte Milli Kongre Cephesini kurdular. Milli Kongre Cephesi, düşmanların İzmir'i işgal ettikleri günlerde Sultanahmet Mitingini hazırladı. Bu mitingin konuşmacılarından ço u ö retmenlerdi.
Başö retmen ******, ö retmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda gösterdikleri etkinli i hep övmüştür. ****** yeni Türkiye'nin yaratılmasında ö retmenlere büyük görevler düştü ü inancındaydı. Ça daş bir ulus olmamız için e itimin yaygınlaşması gere ine inanıyordu. Bu nedenle ****** "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak ö retmenlerdir." Sözleriyle ö retmene verdi i önemi ve duydu u saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir.
******'ün 100. Do um yıldönümü olan 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Ö retmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.
Ö retmenler Günü'nde ö retmenin toplum içindeki yeri, de eri belirtilir. Ö retmen sorunları dile getirilir. Ö retmenler Günü'nde; e itime, ö retime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış ö retmenler anılır. Gençlerin yetişmesindeki katkıları anlatılır. Mesle e yeni giren ö retmenler 24 Kasımda Ö retmen Andı içerek göreve başlarlar.
Ö retmen; yapıcı ve yaratıcıdır. İnsan haklarına saygılıdır. Ö retmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. ******; "Ö retmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." demekle ö retmene yükledi i sorumlulu u ve de eri anlatmıştır.
Ö retmenler sevgi da ıtır. İçimizi aydınlatır. Bizi do ruya yöneltir. Bilgili kişiler olmamız için çaba gösterir. Dünyayı tanıtır. Ö retmen her alanda yenili i, yenileşmeyi savunur. Gerçekleri anlatır. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Kısaca analar do urur, ö retmenler yetiştirir.

Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması ö retmenlerinin üstün çalışmalarına ba lıdır. Milli birlik ve beraberli imizin teminatı ö retmenlerdir.
Bizleri ham bir madde olarak ele alan ö retmenler, üzerimizde titiz,dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler.
Bize do ruyu, güzeli, iyiyi, mertli i, milli duyguları ve ****** ilkelerine ba lılı ı ö reten ö retmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz. Sıhhatini, nefesini, enerjisini, gençlik yıllarının hepsini bizim için harcar.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
24 kasım ögretmenler günü
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Aska-SevDaLi-Fm ForumLari :: ¯¨'*·~-.¸¸,.-~*' (Serbest BöLüm) ¯¨'*·~-.¸¸,.-~*' :: :..Serbest Kürsü..::-
Buraya geçin: